WorkShop 7

Home
Up
Work Shop 1
WorkShop 2
Work Shop 3
Work Shop 4
WorkShop 5
WorkShop 6
WorkShop 7
WorkShop 8
WorkShop 9
WorkShop 10

 

 

 

 

Değerli düşünür dostlarım,

 AB kulübüne üye olabilmek için çok uzun yıllardır beklediğimiz, çağdaş medeniyet seviyesine ulaşabilmek için bu üyeliği hedef seçtiğimiz malumlarınızdır.

Her türlü çifte standart ve ulusal onurumuzu inciten empoze ve eleştirilere rağmen bu beklentimizi sürdürüyoruz. Üyeliğe şimdiye kadar kabul edilmeyişimizle ilgili olarak hepimiz eminim bir nefeste onlarca neden sayabiliriz.

Bunlar içinde en popüler olanlar; nüfusumuz ve nüfus artış oranımız- Coğrafi konumumuz -

Müslüman bir toplum olmamız-işsizlik oranı-eğitim düzeyimiz-kültürel farklılıklarımız şeklinde sıralanabilir.

 

Ben hasbel kader bu kulübün üyesi olan ülkelerin insanları ile eğitimlerim ve görevlerime ilişkin vesilelerle çok yakın birliktelikler yaşama ve halen devam eden dostluklar kurabilme fırsatını buldum. Bu dönem zarfında hep bir yandan onlarla aramızdaki farklılıkları gözlemlemeye çalıştım.

 

Çok şükür, çocukluğumun Gölcük ve Karamürsel deki Amerikalı arkadaşlarımın arasında geçmesi,( Native speaker )öğretmenler ile eğitim şansım ve nihayet ABD ve İngiltere de aldığım eğitimler ve geçirdiğim zaman sayesinde lisan konusunda hiç sorunum olmadı..onlarla çok iyi iletişim kurabildim.

 

Akustik gitarımla onların dillerinden en meşhur olmuş şarkılarını çalıp söyledim.

Batılı standartlarında giyim kuşamıma özen gösterdim.

Onların tarihlerini onlardan daha iyi bilecek kadar inatla araştırmalar yaptım.

Mesleki konularda onlara her zaman kafa tutabilecek iddialarımı koruyabildim.

Milli kimlik imajımıza ilişkin onların önkabul ve önyargılarını baştan aşağı yıkabilmek için ciddi çabalar sarf ettim ve sanırım kendi çapımda başarılı oldum ve saygı ve itibar gördüm.

 

Ancak ne yazıktır ki bu başarım sadece şahsım ve ailem düzeyinde kalabildi..ne yaparsam yapayım onların zihinlerindeki ve gönül gözlerindeki Türk imajına bir tesirim olamadı.

Sen/siz özelsiniz,bizim gibisiniz ama gerçek ve çoğunluk Türk kimliği hala bizim bildiğimiz gibi diye inatlarını sürdürdüler.

 

Yıllar sonra idrak edebildiğim kadarı ile onları rahatsız eden ve Türk kimlik profilini kendilerine çok uzak hissettiren esas neden aramızdaki sosyal antropolojik – etnik kültürel ve günlük yaşam alışkanlıkları konusundaki derin farklılıklar idi.

 

İnsan tabiatı ; kimse kendisine pek benzemeyen başkaları ile çok yakın olmayı arzu etmiyor işte..

 

Kastım Batı özentisi ile Milli manevi değerlerimizden,güzel ve anlamlı alışkanlıklarımızdan vazgeçmek ve onlara benzemeye çalışmak asla değil elbette..sadece Neden acaba bizi AB ye kabul etmiyorlar diye sormaktan vazgeçip daha onurlu ve prestijli bir ilişki biçimi bulmaya çalışmak.

 

Bu cümleden olarak ve dışarıdan nasıl/hangi gözle görüldüğümüzü anlayabilmek adına ek teki tercümeyi sizlerle paylaşmak istedim.

 

Sevgi ve saygılarımla

 

Serdar DURAT

 

   

.

       

Home | Work Shop 1 | WorkShop 2 | Work Shop 3 | Work Shop 4 | WorkShop 5 | WorkShop 6 | WorkShop 7 | WorkShop 8 | WorkShop 9 | WorkShop 10

This site was last updated 05/25/11