WorkShop 5

Home
Up
Work Shop 1
WorkShop 2
Work Shop 3
Work Shop 4
WorkShop 5
WorkShop 6
WorkShop 7
WorkShop 8
WorkShop 9
WorkShop 10

 

 

Değerli Düşünür dostlarım,

 

Aralık 2010 workshop çalışmamız kapsamında seçtiğimiz online beyin fırtınası konumuz yeni yıla ilişkin bireysel taahhütlerimiz ve prensip kararlarımız idi.

 

Toplumsal gelişimin bireysel gelişimle başlayacağı gerçeğinden hareketle ve hiç bir şey için çok geç değildir inancımız ile yola çıktık.

 

Bazen; Düşünür olabilmeye çalışmak ile Hayalperest olmak arasında tereddütler, çelişkiler ve kaygılar kaçınılmazdır. Dünyayı değiştirmek gibi bir derdimiz ve iddiamız asla yok zaten bunun olamayacağını da biliyoruz. Sadece yaşadığımız eko sistemi daha huzurla ve mutlulukla yaşanılır bir sosyal ortam haline getirebilmek için gönüllerde ve zihinlerde bir momentum yaratmaya çalışıyoruz.

 

Değişim, toplumsal gelişim için vazgeçilmez ve önlenemez bir gerçekliktir.

Başta teknolojik gelişmeler olmak üzere hayatın her alanında yüzleştiğimiz değişimler yaşam biçimlerimizi, alışkanlıklarımızı ve standartlarımızı gözden geçirmek ve gerekli şekilde revize etmek zorunda bırakıyor bizleri.

 

Ömür denilen ve belirli bir zamanla sınırlı olan bir yolculuk ise yaşamak ; neden bu süreci mümkün olabilen en iyi ve en verimli şekilde geçirmeyelim.

Neden ;gerçekte sahip olduğumuz, yaradanın bizlere lütfu olan ama çoğu zaman farkında bile olamadığımız yeteneklerimizi ve güçlerimizi bu uğurda kullanmayalım.

 

Sadece düşünce sistematiğimizi olumlu yönde geliştirebilmek bile bu konuda başarılı olmamız için yeter de artar kanısındayız.

 

Lütfen şu soruyu kendimize sorarak işe başlayalım..

 

2011 yılının daha güzel ve arzu ettiğim gibi bir yıl olması için ben; hayal kurmaktan öte neler yaparsam, nasıl yaşarsam ve nasıl düşünürsem kendimi geliştirebilir ve tabiatı ile içinde yaşadığım toplumun da gelişimine katkı sağlayabilirim ?

 

Bizim taahhütlerimizden ve prensip kararlarımızdan bazı örnekler aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

 

-       Zaman yönetimi konusunda daha titiz olacağım. Zamanımı, kendime ilave manevi zenginlikler, bilgiler ve yeni beceriler kazandıracak şekilde daha verimli biçimde kullanacağım.

-       Çeşitli maddi ve manevi mazeretler ile ertelediğim Phd (Doktora) eğitimimi tamamlamak için ilave gayret sarf edeceğim.

-       Farklılıkları kendime benzetmeye çalışmayacak, hayatımın bir zenginliği olarak algılamaya ve tevekkül ile kabullenmeye çalışacağım.

-       Dostlarımla sanal ortamın dışında da yüz yüze görüşme fırsatları yaratmaya çalışacağım.

-       Bu yıl okuduğum kitap sayısının en az % 50 daha fazlasını okumaya çalışacağım.

-       Hiç olmazsa ayda bir defa bir tiyatro/konser/sergi izlemeye çalışacağım.

-       Halen kısıtlı imkanlarımla yapmaya çalıştığım yabancı basın kaynaklarını  ve insanlık için değer/önem arz eden gelişmeleri daha yakından izlemeye gayret edeceğim

-       Makalelerimi daha sık olarak yazmaya ve paylaşmaya çaba sarf edeceğim.

-       İçsel yaşam enerjimi besleyecek felsefe ve düşünce sahipleri ile gönül dostluğumu sürdüreceğim.

-       Halen çok mütevazı bir ölçekte ve kısıtlı olanaklar dahilinde yapmaya çalıştığım sosyal yardım gayretlerimi arttırmaya çalışacağım.

-       En az bir fidan dikmeye çalışacağım.

-       Hayatım için Yaradana hep şükredeceğim.

-       Egomu kontrol altında tutmayı sürdüreceğim.

-       Empati kurabilme yeteneğimi geliştirmeye gayret edeceğim.

-       Sosyal sorumluluk projelerinde daha çok var olmaya gayret edeceğim.

-       İçimde yaşatmaya çalıştığım; iflah olmaz-yaşını başını bilmez romantik-muzır-sevgi dolu çocuğun yaşlanmamasına çalışacağım.

-       Başta canım ailem olmak üzere tüm sevdiklerimin huzuru-mutluluğu ve sağlıkları ile yakından ilgilenmeye ve üzerlerine titremeye devam edeceğim.

 

 

Sevgi ve saygılarımla

 

Serdar DURAT

 

Fikir fabrikam Düşünce Kulübü

 

www.fikirfabrikam.com

 

 

   

.

       

Home | Work Shop 1 | WorkShop 2 | Work Shop 3 | Work Shop 4 | WorkShop 5 | WorkShop 6 | WorkShop 7 | WorkShop 8 | WorkShop 9 | WorkShop 10

This site was last updated 05/25/11