Work Shop 1

Home
Up
Work Shop 1
WorkShop 2
Work Shop 3
Work Shop 4
WorkShop 5
WorkShop 6
WorkShop 7
WorkShop 8
WorkShop 9
WorkShop 10

 

 

Ekim 2010 Düşünce Notu :

 

(TOPLUMSAL GELIŞİMİMİZ İÇİN DEĞİŞTİRMEMİZ GEREKEN KÖTÜ-SOSYAL ALIŞKANLIKLARIMIZ)

 

Değerli dostlarım, her ay seçilecek bir konuda düşünce ve görüş oluşturma içerikli on-line         work shop (Atölye) çalışması yapalım istiyorum. Sizlerin kıymetli katkılarınız  ile seçeceğimiz bir konuya ilişkin analizi ve sonunda sentezi gerçekleştirmeyi temenni ediyorum.

Eğer ortak akıl yöntemi ile toplumumuz için yararlı olduğuna inandığımız neticelere, yeni fikirlere ulaşabilirsek web sayfamızda ve medya organlarında lansmanını yaparız diye düşünüyorum.

Konu seçiminde sizlerin önerileri öncelikle dikkate alınacaktır.

Bu kapsamda Çağdaş uygarlık düzeyine erişmek adına önemli ve değerli olduğuna inanılan  konular tercih nedeni olmalı diye değerlendiriyorum. Politika-Din-Etnisite ve Milli Güvenlik içerikli konular bizim çalışma alanımıza girmediğinden seçimlerimizde dikkate alınmasını diliyorum.

İzninizle ilk başlangıç konusunu ben önermek istiyorum ve toplumsal gelişimimiz için değiştirmemiz gereken kötü-sosyal alışkanlıklarımızı irdeleyelim diyorum. Gelişim için değişimin kaçınılmaz olduğu inancı ile her türlü kompleksten arınmış, samimi özeleştiriler yapalım, çözüm için öneriler ve çareler arayalım..Gelin isterseniz çalışmamıza bazı atasözlerimizden-anonim özdeyişlerimizden başlayalım..

 

-Bana dokunmayan yılan bin yaşasın

-Devletin malı deniz yemeyen domuz

-Eski köye yeni adet getirme

-Yeni icatlar çıkarma

-Söz büyüğün sus küçüğün

-Elle gelen düğün bayram

-Kızını dövmeyen dizini döver

-El öpmekle dudak aşınmaz

 

Bunlar benim bir nefes te ilk aklıma gelenler ve benzer örnekleri çoğaltmak kolay.

Lütfen bir an için düşününüz içinde bulunduğumuz  Bilgi çağında ve küreselleşen dünya da bu sözlerden gurur duymak mümkün mü dür ? Bir yabancı dostunuza bu sözleri nasıl tercüme edebilir ve izah edebilirsiniz ?

Tekrar ana konumuza dönecek olursak ve hangi kötü-sosyal alışkanlıklarımızı değiştirmek gerek diye düşünürsek; sanırım bazı başlıkları ortaya koyarak düşünmeye başlamak işimizi kolaylaştıracaktır. Bir başka deyişle davranış biçimlerimizi, beşeri ilişkilerimizi ve reaksiyonlarımızı aşağıda belirtilen bazı konular altında lütfen bir gözden geçirelim eminim çok malzeme bulacağız ve hatta güleceğiz ağlanacak halimize.

 

-Trafik ve kurallarına uyum

- Kuyruk kültürü

- Selamlaşma alışkanlığımız

-Telefonla görüşme adabımız

-Alış veriş kültürümüz

- Çevre koruma bilincimiz

-Analitik muhakeme ve karar verme alışkanlıklarımız

- Okuma alışkanlığımız

- Bireysel hijyen kurallarına saygımız

( sizlerin ilave edebileceği diğer konu başlıkları)

Sevgi ve saygılarımla

 

Serdar DURAT

   

.

       

Home | Work Shop 1 | WorkShop 2 | Work Shop 3 | Work Shop 4 | WorkShop 5 | WorkShop 6 | WorkShop 7 | WorkShop 8 | WorkShop 9 | WorkShop 10

This site was last updated 05/25/11