Zafer BETONER

Home
Up

 

 

         

   Emekli Deniz Y.Müh.Kd. Albay A.Zafer BETONER 15 Ekim 1956 tarihinde İstanbul ili Beyoğlu ilçesinde doğmuş, ilk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlamıştır. 1974 yılında Deniz Harp Okuluna girmiş, 1978 yılında mezun olarak Teğmen rütbesi ile Deniz Kuvvetlerine katılarak TCG İzmir Muhribinde Muhabere Subayı olarak ilk görevine başlamıştır.

   Bu görevden sonra 1980-1983 yılları arasında sırası ile TCG Kurtaran Gemisi (Kurtarma Gemisi) Seyir/ Harekât Subaylığı ve TCG Girne Gemisi (Karakol Botu) II.Komutanlığı görevlerinin ardından 1984-1986 yılları arasında A.B.D.'nin Kaliforniya Eyaleti'nin Monterey şehrinde bulunan Naval Post Graduate School'da Elektronik üzerine Yüksek Lisans (MS) ve Bilgisayar üzerine Lisans (BS) eğitimi almıştır. Yurda döner dönmez Federal Almanya'da inşa edilen TCG Yavuz Fırkateynine Uçaksavar (daha sonra ismi Hava Savunma Harbi olarak değiştirilmiştir) Subayı olarak atanmış ve İsviçre'nin Zürih şehrinde yerleşik Oerlikon Contraves firmasında gördüğü Seaguard Sisteminin eğitiminden sonra gemiye katılarak 17 Temmuz 1987 günü gemiyi Hamburg'ta teslim alan kadroda yer almıştır.

   Fırkateyinlerimizin Güdümlü Mermilere karşı yakın savunma sistemi olan ve Arama Radarı (Dolphin), Takip Radarları (Ku Band) ve 25 mm toplardan oluşan Seaguard (CIWS) sisteminin bakım/tutum ve kullanımından da sorumlu olarak çalıştığı bu görevi takiben 1989 yılından itibaren sırasıyla TCG Yavuz Gemisinde Suüstü Harbi ve Silâh Elektronik Subaylığı görevlerinde bulunmuştur. 1990-1995 tarihleri arasında Gölcük Tersanesi Komutanlığı'nda İşletme Müdürlüğünde Silâh Grup Müdür Vekilliği (Sistem Onarım ve Montaj faaliyetleri) ve Plân, Keşif ve Dizayn Müdürlüğünde ise Gemi İnşa Subaylığı (Denizaltı ve Fırkateyn başta olmak üzere; gemi inşa faaliyetlerinde planlama, iş emri hazırlanması ve malzeme yönetimi ile Deniz Kuvvetleri, Tersane ve Yüklenici Firmalar arasında projelerin koordinasyonu) görevlerinde çalışmıştır. Bu dönemde ayrıca, gemilerin Yavuz Sınıfı fırkateynlerin ve Preveze Sınıfı denizaltıların COSAL/COSMAL'larının hazırlaması ve malzemelerinin tanıtım/kodlandırma faaliyetleri kapsamında Gölcük Envanter Kontrol Merkezinde yürütülen çalışmalara katkıda bulunmuştur.

   1996 yılında Almanya'nın Kiel şehrinde Denizaltı İrtibat Subaylığı görevinden dönüşünde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karargâhına atanmıştır. Karargahta 1996-2000 tarihleri arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Teknik Başkanlığı Gemi İnşa Dairesi Başkanlığı'nda; Denizaltı, Fırkateyn ve Mayın Gemileri Şb.Müdürlüğü yapmıştır. Dört yıllık bu sürede yürütülmekte olan bu projelerin program yöneticiliği yanı sıra, MSB Dış Tedarik D.Bşk.lığınca tedarik edilen Gür Sınıfı Denizaltı Gemileri ve Modern Torpido ile SSM tarafından tedarik edilen Aydın Sınıfı Mayın Avlama Gemileri projelerinin (şartnamelerin hazırlanması, ihaleye çıkılması, sözleşmelerin yapılması ve kontratların yürürlüğe konulması aşamaları dahil)  Proje Yöneticiliğini yapmıştır. Ayrıca bu dönem içinde NATO PG-38 (NSRS) Denizaltı Kurtarma Sistemi Çalışma/Proje grubunda üç yıla yakın aktif olarak görev almıştır.

   Ardından 2000-2002 arasında Almanya'nın Bremen şehrinde Gemi İnşa Projeleri Koordinatörü olarak Genelkurmay Başkanlığınca tevdi edilen yurt dışı daimî görevini tamamlamıştır. Bu görev sırasında yürürlükteki Denizaltı, Fırkateyn, Hücumbot (İrtibat Sb.lığı dahil) ve Mayın Gemileri (SSM PKO Başkanlığı dahil) İnşa Projeleri ile iligili olarak Dz.K.K.lığı'nın direktifleri doğrultusunda Ana ve Alt Yüklenici firmalar ile koordinasyon faaliyetlerini yürütmüştür.

   30 Ağustos 2002 tarihinde Kıdemli Albaylığa terfi eden Albay A. Zafer BETONER, Yurt Dışı Sürekli Görevi sonunda MSB.lığı Savunma Sanayii Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığında Plân Yönetim ve Tanıtım Şube Müdürlüğü (Türk Savunma Sanayiinin tanıtımı, Fuarlar, IDEF-03 ve IDEF-05 MSB Genel Koordinatörlüğü) görevine atanmıştır.

   Bu görevi süresince; 2004'te bir yıl süre ile Çok Taraflı Dış İlişkiler Şube Müdürlüğü (CNAD ve WEAG/EDA faaliyetlerinde Ulusal Silahlanma Yöneticisi sekreterliği) görevini de vekaleten yürütmüştür. Son dönemde ise 01 Nisan 2005 - 22 Ağustos 2005 tarihleri arasında Savunma Sanayii Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığı görevine vekâlet etmiştir. 28 Şubat 2006'da MSB.lığı Teknik Hizmetler Dairesi Plan ve Yönetim Şube Müdürü olarak emekli olmuştur. Özel sektörde ilk deneyim olarak Yonca-Onuk JV Tersanesinde Pazarlama Müdürü olarak görev yapmıştır.

   E.Dz.Y.Müh.Kd. Albay A. Zafer BETONER evli ve iki kız çocuk babası olup, iyi İngilizce ve günlük konuşma düzeyinde Almanca bilmektedir.

 

 

   

 

       

Home | Serdar DURAT | Haluk ÜNALDI | Zafer BETONER | Tınaz TİTİZ | Mehmet ERHUN | Barbaros ABA | Hasret Çomak

This site was last updated 11/11/11