Ekonomik Araştırma ve Strateji


    

Global Gelişmeler: 26 Kasım 2010

 1. Euro Ülkeleri Portekiz’e yardım talep etmesi için baskı yapıyor. Alman medyasında çıkan haberlere göre, Euro bölgesi üyelerinin çoğu, Portekiz'e Avrupa kurtarma  fonundan yardım talep etmesi için baskı yapıyor.Bugün yer alan haberde Euro bölgesi ülkelerinin, ekonomisi çok daha büyük olan İspanya'yı da aynı duruma  düşmekten kurtarmak amacıyla bunu yaptıkları belirtiliyor. Haberde Almanya maliye bakanlığından bir kaynağın, "Portekiz'in fondan yararlanması İspanya için iyi olur çünkü İspanya'nın Portekiz'le  bağlantılı taahhütleri çok büyük" dediği yer alıyor. (-)  
 1. Asya hisseleri ,bu sabah gelen G.Kore-K.Kore çatışma haberleriyle düşüş kaydetti. İki ülke arasında çatışmanın tekrar başladığına yönelik haberler ve Çin’in para politikasını sıkılaştıracağına yönelik endişelerin yükselmesinin ardından MSCI Asya Pasifik endeksi %0.9 değer kaybetti. Asya hisse senedi borsaları Şubat ayından sonra ilk kez 3 hafta üst üste düşüş trendine girmiş ve 8 Kasım’da yakaladığı 2 yıllın zirvesinden %3.5 gerilemiş oldu.  (-)     

 1. Japon tahvil getirilerine talep, enflasyondaki düşüşün yavaşlamasından sonra azaldı. 10 yıllık devlet tahvil getirileri 2006’dan beri ilk kez 7 hafta üst üste yukarı yönlü hareket gösterdi. 2 ve 10 yıllık kağıtlar arasındaki getiri spread’lerinin artması yatırımcıların uzun vadeli güvenli liman olarak gördüğü 10 yıllık kağıtlardan çıktığını anlatıyor.  Çekirdek enflasyonun düşüş hızının Ekim’de %1.1’den %0.6’a gerilemesi ülke ekonomisi için olumlu bir gelişme olarak görülüyor. Dolayısıyla, bu durum Japon yatırımcıların 10 yıllık tahvillerden çıkışını hızlandırdı. (+)  

 1. Euro bölgesi günü %1 kazanımla son 6 haftalık dipten çıktı. Avrupa borsaları, işlem hacminin ABD borsalarının Şükran  Günü nedeniyle kapalı olmasıyla düşük kaldığı dünkü seansta yükseldi. Yükselişe metal  fiyatlarındaki çıkıştan destek alan madencilik hisseleri öncülük etti. Ancak Euro bölgesi borç endişeleri etkisini korudu ve yatırımcıların İrlanda'daki sorunun Portekiz ve İspanya'ya yayılmasından kaygı duymaları, Euro bölgesi çevre  ülkelerinin banka hisselerinde düşüşe neden oldu. Stoxx Europe 600 endeksi %0.5 artış göstererek önceki günkü kayıplarını toparladı.  (+)

 1. Euro ülkelerinin borçlanma maliyetleri yükseliyor. İspanya ve Portekiz devlet tahvil getirileri Euro’nun tedavüle çıkmasından beri en yüksek seviyeyi gördü. Portekiz 10 yıllık tahvil getirileri %7’yi aşarken İspanya getirileri %5’in biraz üzerinde işlem gördü. Almanya’nın Euro Bölgesi Yardım Fonunun 440 milyar €’dan daha yüksek bir rakama revize edilmesine yönelik talepleri reddetmesi piyasadaki volatiliteyi etkiledi. (-)      

 1. Dolar libor faizleri 2 gündür Euro bölgesi stresi kaynaklı artış gösteriyor.  3 aylık Dolar libor faizleri %0.291 seviyesini bularak Eylül’de beri en yüksek seviyesini gördü. Yükselişler uzun vadelerde daha fazla olurken Euro bankalarının durumu ile ilgili kuşkular kısa vadeli fonlamalarını yaptıkları libor faizlerinde artışa neden oldu. Ancak, libor faizleri  Yunanistan borç krizi zamanında görülen rekor seviyelerin hala altında seyrediyor. (-)    

 1. ABD tatilinden dolayı döviz işlemleri düşük hacimli devam etti. Euro, geniş bantta değer kazanan dolar karşısında iki ayın en düşüğüne yakın seviyede seyrederken, işlemciler Avrupa'nın tek para biriminin yeni düşük seviyeleri test edebileceğini belirtiyorlar. Dolar/yen paritesi ise yedi haftanın en yüksek seviyesinde yer alıyor.

 1. Petrol olumlu bir hafta geçiriyor. Petrol varil başına yaklaşık 84 $ ile izlediği yatay seyirle, 3 hafta sonra ilk kez haftalık bazda kazanım sağlaması bekleniyor.

 2. Altın, yatay seyrediyor.  Altın Avrupa'daki borç sorunları ve Asya'da yaşanan jeopolitik gerginliklerin etkisiyle yatay seyrediyor.

   

(-):Negatif risk iştahını gösterir. (+):Pozitif risk iştahını gösterir.

Günün verileri:

US

Önemli bir veri yok.

EU

  Önemli bir veri yok.

TR

Önemli bir veri yok.

Saygılarımızla,

     
       

This site was last updated 11/29/10